ZAMERANÉ NA CORE - tréning

Ak chceme telu zabezpečiť zdravie, vitalitu a efektívnosť, cvičenie core je pre nás tým správnym rozhodnutím. Je to tréning, zameraný na spevňovania telesného jadra (angl.core).
Telesné jadro tvoria svaly brucha a chrbta,svaly panvového dna a bránica, ktoré stabilizujú chrbticu, hrudný kôš a panvu v reakcii na napätie vyvolané pohybom. Vo fyzioterapii ich poznáme pod názvom HSS-hlboký stabilizačný systém. Jadro zohráva kľúčovú úlohu v každodenných biologických funkciách.
Súčasný moderný spôsob života je do značnej miery sedavý, čo znamená, že niektoré svaly jadra prestanú byť aktívne a ak ich nebudeme pravidelne precvičovať-spevňovať, stratíme schopnosť inštinktívne ich zapájať pri bežných pohyboch. Ich funkciu tak prevezmú iné svaly, čo vedie k svalovej nerovnováhe. keď jeden sval je silnejší ako protiľahlý a môže dôjsť aj k možnému zraneniu.
Častým príkladom je nesprávne držanie tela, ktoré môže spôsobiť nerovnováhu v bedrových a sedacích svaloch a vyvolať bolesti driekovej chrbtice.
Tréning zameraný na core pomáha zvýšiť SILU, STABILITU a POHYBLIVOSŤ, čím sa zníži pravdepodobnosť vzniku uvedených nerovnováh, ovplyvňuje celkový pocit telesného zdravia a sily.

POZITÍVA TRÉNINGU :
- lepšie držanie tela
- zvýšená ochrana a spevnenie chrbta
- lepšia rovnováha a koordinácia
- väčšia sila a rýchlosť


Podstatou systému core je cvičiť celý pohybový vzor a nielen selektívne jednotlivé svaly alebo menšie svalové skupiny. Potom dokážeme nadobudnutú silu aj efektívne využiť.
Cviky robíme väčšinou na čas, nie na počet, pretože každý má iné tempo. Cvičenie core môže cvičiť každý, komu to dovoľuje jeho zdravotný stav. Je vhodné pre všetky vekové kategórie aj výkonnosti.
Core je spojením krásy a funkčnosti. Pomôže vám spevniť, zosilnieť, ale aj vyrovnať svalovú nerovnováhu, odstrániť bolesti chrbta, zlepšiť balans a celkové držanie tela.

Cvičíme každý štvrtok o 19:00 s energickou Hankou! Príďte si dať riadne do tela! 

 

Sledujte aktuality tréningu na facebooku v Hankinej skupine .

KOMPLETNÝ HARMONOGRAM TRÉNINGOV V INSPIRO NÁJDETE TU!


CORE